Papiery, dzięki którym przybywa lasów

Każdy z nas pragnie zrobić coś dla środowiska naturalnego – zmniejszając swój ślad węglowy, oszczędzając zasoby, czy zwiększając ilość produktów używanych ponownie lub poddawanych recyklingowi. Inteligentne wykorzystywanie papieru w istocie również w tym pomaga.

Papier jest zaskakująco przyjazny dla środowiska. Używanie papieru pomaga ograniczać emisję CO2.

W jaki sposób?

  1. Co roku sadzi się więcej drzew, niż wycina. To jedna z przyczyn tego, że w UE jest obecnie o ponad 30% więcej lasów, niż było 50 lat temu.
  2. Młodsze lasy znacznie lepiej od starych pochłaniają dwutlenek węgla – wiążą węgiel w korzeniach i gałęziach, dopóki się nie nasycą, a wówczas stają się magazynami zamiast pochłaniaczami tego pierwiastka.
  3. Wszystkie wyroby papiernicze z drewna magazynują węgiel, dopóki nie zostaną poddane recyklingowi.

Odpowiedzialność środowiskowa

Zatem, kiedy następnym razem zobaczysz ostrzeżenie „Pomyśl o środowisku, zanim wydrukujesz ten e-mail”, rzeczywiście pomyśl – i to o trzech sprawach. Po pierwsze: „Jestem dumny z tego, że drukuję, bo kiedy zużywa się papier, sadzonych jest znacznie więcej drzew”. Po drugie: „Papier, którego używam, pochodzi z odpowiedzialnie zarządzanych lasów, które pomagają przeciwdziałać zmianom klimatycznym”. I po trzecie: „Co zrobię, żeby z korzyścią dla środowiska został poddany recyklingowi, kiedy skończę go używać“.

Certyfikaty

Wszystkie produkty HP Everyday Papers mają certyfikat Forest Stewardship Council®(FSC®) lub Programu Zatwierdzenia Systemów Certyfikacji Leśnej (PEFC™). Certyfikaty FSC® and PEFC™ gwarantują, że drewno, z którego produkowane są  HP Everyday Papers, pochodzi z lasów zarządzanych odpowiedzialnie, z myślą o ich przetrwaniu dla przyszłych pokoleń. Ponadto cała gama naszych papierów ma certyfikat Ecolabel Unii Europejskiej. Dzięki niemu klient końcowy może wybrać produkty, które mają zminimalizowany wpływ na środowisko w trakcie całego cyklu życiowego, od surowców, przez produkcję i użytkowanie po ich usuwanie.  Certyfikat ten propaguje wiarygodną doskonałość środowiskową.

Rada PEFC (Program Zatwierdzenia Systemów Certyfikacji Leśnej) jest niezależną organizacją pozarządową propagującą zrównoważone zarządzanie lasami poprzez certyfikację przez strony trzecie. PEFC zapewnia konsumentom nabywającym wyroby papiernicze mechanizm gwarantujący, że promują zrównoważoną gospodarkę leśną.

FSC, Forest Stewardship Council jest organizacją pozarządowa typu non-profit, która wspiera ekologiczne, korzystne społecznie i opłacalne zarządzanie światowymi lasami.

Ecolabel Unii Europejskiej, którego symbolem jest zielony kwiatek, to wyjątkowy program certyfikacji pomagający europejskim konsumentom rozróżnić bardziej „zielone”, przyjaźniejsze dla środowiska produkty i usługi. Takie oznakowanie świadczy o spełnianiu przez dany wyrób bardzo rygorystycznych kryteriów środowiskowych i ekologicznej nieszkodliwości jego użycia.

Mit: W produkcji papieru zużywa się dużą ilość nieodnawialnej energii.

Fakt EKOLOGICZNY: Przemysł papierniczy jest liderem w produkcji energii ze źródeł odnawialnych – ponad 56% energii zużywanej do wyrobu produktów papierniczych pochodzi z odnawialnej, neutralnej węglowo biomasy, takiej jak kora i drewno.

Mit: Wszyscy mówią, jak ważny jest recycling papieru, ale w rzeczywistości niewielu to robi.

Fakt EKOLOGICZNY: W Europie recyklingowi poddaje się 71,7% papieru i tektury. W 2012 roku w Europie zużyto około 78,5 miliona ton papieru. Z tej ilości 56 milionów ton poddano recyklingowi. Branża papiernicza nieustannie pracuje nad poprawą ilości i jakości papieru.