Przewodnik ekologiczny
Ekorozwój bez cienia wątpliwości: Przemysł papierniczy i opakowań papierowych

Ślad węglowy jest praktycznie wszędzie

Zatem porównajmy wielkości z różnych źródeł.

Przy produkcji 200 kg papieru tj. średniej ilości, jaką zużywamy co roku, w zależności od źródła energii, wytwarzanych jest od 130 do 250 kg CO2. To wielkość porównywalna do ilości CO2 wytworzonej przez przeciętny rodzinny samochód po pokonaniu odległości 960 km. W styczniu zeszłego roku artykuł w Times Online zwrócił uwagę na badanie przeprowadzone przez fizyka z Uniwersytetu Harvarda, które ujawniło, że złożone wyszukiwanie za pomocą przeglądarki Google, które trwa kilka minut, może wytworzyć szacunkowo od 5 do 10 gramów CO2. Zagotowanie wody w czajniku na filiżankę herbaty wytwarza 15 gramów CO2.

Stek zjedzony wieczorem na kolację również ma ślad węglowy! Wołowina i cielęcina charakteryzują się największym śladem węglowym ze wszystkich gatunków mięsa. Nie należy również zapominać o metanie, kolejnym gazie cieplarnianym. Cierpiące na wzdęcia zwierzęta gospodarskie są odpowiedzialne za 14% wszystkich emisji metanu – to ogromna ilość śladu.

Czy wyobrażasz sobie życie w społeczeństwie, które każe Ci „mieć na uwadze środowisko, zanim skorzystasz z wyszukiwarki Google” lub mówi, że „zjedzenie steku poważnie szkodzi środowisku” – brzmi to niczym Wielki Brat! A do tego większość przesyłanych e-maili obciąża Cię poczuciem winy wobec środowiska, gdy zastanawiasz się nad wciśnięciem przycisku „drukuj”.

Ślad węglowy

Carbon Footprint
źródło: -GRAPH (2013), FEFCO (2012), Base Carbone ADEME (2015)