Przewodnik zdrowego rozsądku
Papier – ekologiczny wybór

Korzystaj Z Papieru I Zwiększaj Powierzchnię Lasów

Wszyscy chcemy zrobić coś dla środowiska – ograniczając nasz ślad węglowy, oszczędzając zasoby, wykorzystując je ponownie i poddając recyklingowi. Rozsądne korzystanie z papieru w rzeczywistości jest tu pomocne.

O dziwo papier jest proekologiczny. Korzystanie z papieru przyczynia się do ograniczania emisji dwutlenku węgla. Oto w jaki sposób:

1 Każdego roku więcej drzew jest sadzonych niż wycinanych. To między innymi z tego powodu w UE rośnie obecnie o 30% więcej lasów niż 50 lat temu*.
2 Młodsze drzewa znacznie wydajniej absorbują dwutlenek węgla – zatrzymują go w korzeniach i gałęziach do momentu, aż zostaną one nasycone, a kiedy to nastąpi stają się magazynami dwutlenku węgla, a nie pochłaniaczami.
3 Wszystkie produkty papierowe pochodzenia drzewnego wiążą dwutlenek węgla i przechowują go do momentu poddania ich recyklingowi.

A zatem, następnym razem kiedy zobaczysz napis: „Pomyśl dwa razy zanim wydrukujesz ten e-email” nie myśl dwa razy tylko trzy! Po pierwsze pomyśl: „Mogę z pełnym przekonaniem drukować, ponieważ kiedy zużywa się papier, sadzonych jest więcej drzew”. Po drugie pomyśl: „Papier, z którego korzystam, pochodzi z lasów zarządzanych w sposób przyjazny środowisku, które pomagają w walce ze zmianami klimatu”. A po trzecie pomyśl: „W jaki sposób po skończeniu pracy z papierem poddam go recyklingowi, aby upewnić się, że prowadzi to do efektu narastających korzyści?”.

*Źródło: Organizacja Narodów Zjednoczonych do spraw Wyżywienia i Rolnictwa