Przewodnik zdrowego rozsądku
Papier – ekologiczny wybór

Ograniczenie zużycia papieru to złudna oszczędność

Czy pamiętacie wizję biura, które nie korzysta z papieru? Obecnie wiemy już, że wizje i rzeczywistość nie zawsze się pokrywają. Brak papieru w wielu sytuacjach jest niepraktyczny.

W obecnych czasach istnieje nieustanny nacisk na oszczędności, ograniczanie kosztów oraz rozważne wykorzystywanie zasobów, w tym papieru. Najbardziej jest to widoczne w przypadku artykułów papierniczych i druków.

Kierownictwo wielu organizacji otrzymało zadanie ograniczania kosztów. W rezultacie zniechęca się do drukowania jakichkolwiek materiałów, a jeżeli już do tego dojdzie, to w postaci sześciu slajdów na stronę, dwustronnie i wyłącznie w bieli i czerni. Często kończy się to powrotem i ponownym drukowaniem w pełnym rozmiarze, ponieważ w praktyce nie można pracować z tak zagęszczonymi wydrukami.

Łatwo zdać sobie sprawę z niektórych niezamierzonych konsekwencji prób ograniczenia kosztów poprzez bezzasadne zmniejszenie zużycia papieru.

Rozwiązanie nie polega na zaprzestaniu korzystania z papieru; należy kierować się zdrowym rozsądkiem i drukować to, co jest potrzebne, kiedy jest niezbędne i w sposób, który pomaga w efektywnej pracy.

Oszczędność papieru?  Niezamierzone konsekwencje...


NIE DOSTAŁEM TEGO! 

E-mail wysłany do potencjalnego klienta ginie w skrzynce odbiorczej i zawsze istnieje pokusa skorzystania z przycisku „usuń”. Właśnie dlatego bezpośrednia korespondencja na papierze charakteryzuje się dwukrotnie wyższym współczynnikiem odpowiedzi niż e-mail*. 

TO JEST NIECZYTELNE! 

Prezentacja wydrukowana w postaci sześciu slajdów na jednej stronie jest zupełnie nieczytelna - w jaki sposób ma się przyczynić do lepszych decyzji biznesowych? 

TO JEST NIEZROZUMIAŁE! 

Kolorowy wykres, wydrukowany jako czarno-biały, jest mylący i może prowadzić do błędnych wniosków. 

NIE MOGĘ TEGO ZAPAMIĘTAĆ! 

Pokaz slajdów, któremu nie towarzyszą wydrukowane konspekty oznacza, że osoba dokonująca prezentacji nie może odpowiednio się przygotować, a słuchacze nie mogą sporządzić właściwych notatek - a zatem cierpi na tym zarówno forma przekazu, jak i odbiór prezentacji.

* Według Amerykańskiego Stowarzyszenia ds. Poczty Bezpośredniej (czerwiec 2010) średni współczynnik odpowiedzi na bezpośrednią pocztę w wersji papierowej jest dwukrotnie wyższy niż w wersji elektronicznej.

Zużycie papieru: rzeczywiste ograniczenia, ale złudne oszczędności!