Przewodnik zdrowego rozsądku
Papier – ekologiczny wybór

Papier Nadal Stanowi Podstawę Edukacji

Jak można poznawać litery i kształty lub rozrysować nowy pomysł bez długopisu i papieru?

W jaki sposób można sensownie wykorzystać wszystkie źródła niezbędne w udzieleniu odpowiedzi na skomplikowane pytanie w eseju bez rozłożenia wszystkich książek i artykułów na biurku i skorzystania z ołówka i kartki papieru, aby rozpisać wstępny zarys?

Powszechnie wiadomo, że niektóre z pierwszych etapów edukacji dzieci polegają na eksperymentowaniu z własną kreatywnością za pomocą kredek, farb bądź papierowych wycinanek.

Podczas gdy nowoczesna technologia informacyjna przynosi wiele nowych, ekscytujących możliwości, to każdy dobrze poinformowany nauczyciel, o bogatej wiedzy powie, że całkowity brak papieru w klasie szkolnej to krzywdzenie naszych dzieci.

Zwłaszcza we wczesnych latach, doskonalenie sztuki używania długopisu i papieru jest postrzegane przez specjalistów z dziedziny edukacji jako niezbędne z trzech powodów.

Czytanie, Pisanie, Rysowanie


CZYTANIE

Dzięki czytaniu uczymy się poznawać, przyswajać oraz rozumieć informacje i idee. Proces ten jest znacznie wydajniejszy dzięki papierowi. Ostatni sondaż na temat urządzeń do odczytu e-booków (takich jak iPad Apple lub Amazon Kindle) wykazał, że przeczytanie tekstu zajmowało czytelnikom o 10% więcej czasu w porównaniu do papierowych książek*.

PISANIE

Dzięki pisaniu uczymy się liter, uczymy się też, jak napisać opowiadanie lub rozprawkę. Dzięki długopisowi i kartce ćwiczymy również nasze umiejętności motoryczne - mikroruchy oraz koordynację oczu i dłoni, której nie nauczymy się przy użyciu klawiatury i myszki. Sama czynność pisania pomaga w zapamiętaniu ważnych informacji (np. alfabetu lub tabliczki mnożenia).

RYSOWANIE

Rysowanie stanowi nieograniczoną płaszczyznę dla kreatywnego myślenia. Czysta kartka papieru jest doskonałą okazją do wykazania się oryginalnością i ekspresją. Jaka będzie pierwsza linia lub kształt? Czego będzie początkiem? Co będzie przedstawiać?

* Grupa badawcza Nielsen Norman Research Group, lipiec 2010

Papier Nadal Stanowi Podstawę Edukacji

(jak powie każdy doświadczony nauczyciel i jak z pewnością sam wiesz!)