Przewodnik zdrowego rozsądku
Papier – ekologiczny wybór

Nowe pomysły najszybciej rodzą się na papierze 

W codziennym życiu sukces uzależniony jest od odmiennych stylów pracy różnych osób, pracujących, aby osiągnąć wspólny cel - niezależnie od tego, czy praca dotyczy zorganizowanego projektu, czy też swobodnego obmyślania koncepcji rozwoju, bądź rozwiązania danego problemu.

Czy kiedykolwiek dostrzegłeś różnice w sposobie, w jaki ludzie współpracują i myślą podczas sesji grup projektowych? Nasze sposoby myślenia są tak zróżnicowane jak odciski palców.

Niektóre osoby są logiczne, dosłowne i racjonalne. Inni są kreatywni i wydaje się, że inspirujące myśli biorą znikąd. Łączy nas jedno: nasze umysły nie są okablowane jak komputery. Nie wykonamy dobrze swojej pracy, gdy natkniemy się na obszerne listy i duże ilości danych. Najefektywniej pracujemy wtedy, kiedy pozwolimy naszym umysłom działać naturalnie i intuicyjnie, poprzez wychwytywanie wzorów z danych, wykorzystywanie naszych doświadczeń, aby wymyślać i dochodzić do odpowiedzi, które nie są od razu oczywiste oraz znajdowanie kreatywnych rozwiązań w drobnych szczegółach.

A jaki jest najlepszy sposób na doprowadzenie do współpracy wielu zróżnicowanych umysłów i osiągnięcie prawdziwej synergii? Podaj każdemu kartkę papieru i ołówek.

Niezależnie od tego, czy jest to czysta kartka papieru, czy też wydruk zawierający pewne ramy i pomysły wprowadzające jakąś koncepcję, papier umożliwia Twojemu umysłowi pracę w sposób, który jest dla Ciebie najlepszy - a następnie pozwala na wniesienie Twojego wkładu i równanie się z kolegami.

Nie ograniczaj się. Poszerzaj swoje horyzonty i sposób myślenia z wykorzystaniem papieru. Nowe pomysły naprawdę przychodzą do głowy szybciej. Ale czy nie wiedzieliśmy tego od zawsze?

Radość chaotycznych notatek 

Niesamowite odkrycia naukowe, takie jak odpowiedzi na pytania dotyczące życia, zaistniały najpierw jako notatki na marginesie. Jednym z najlepszych przykładów w tym zakresie jest Francis Crick i jego praca. W 1953 roku Crick wraz z przyjacielem Jamesem Watsonem opublikował odpowiedź na jedno z najbardziej podstawowych pytań biologii: w jaki sposób rozmnażają się organizmy żywe? W swoim artykule dla tygodnika Nature, Watson i Crick opisali strukturę substancji chemicznej nazywanej kwasem dezoksyrybonukleinowym, tj. DNA.

Crick był naukowym geniuszem, który nieustannie notował. Do wstępnych szkiców używał pióra, a historyczny moment odkrycia podwójnej helisy zawdzięcza ,,bazgraniu” na papierze. Wiele z jego rysunków można obecnie zobaczyć w bibliotece ‘Wellcome Library’ w Londynie. Pokazują one ewolucję jego sposobu myślenia od prostych koncepcji po końcowe odkrycia. Dzięki robieniu tego rodzaju notatek zdobył Nagrodę Nobla w dziedzinie medycyny.